jump to navigation

İzmir de Yeşil Dalga Yayılıyor! January 19, 2009

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , ,
trackback


İzmir Büyükşehir Belediyesi, yakıt ve zaman tasarrufu sağlayan, araçların dur-kalk nedeniyle yıpranmalarını azaltan ‘yeşil dalga’ sistemini yaygınlaştırıyor.

İzmir’de halen ana arterlerde uygulanan ‘yeşil dalga’ sistemi genişletiliyor. Gerçekleştirdiği yol, kavşak ve altgeçit düzenlemeleri ile kesintisiz ulaşım sağlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, hem sürücüler hem de yayalar için rahat ve güvenli trafik akışını sağlamak amacıyla sinyalizasyon sistemlerini de güncelliyor. Trafikte çok belirgin bir rahatlamaya imkan veren ve halen kentin belirli noktalarında uygulanan yeşil dalga, yeni düzenlemeyle daha çok noktaya yayılacak.

Kent merkezindeki trafik yükünü çeken Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nda 2000 yılında, Karabağlar Yeşillik Caddesi ile Karşıyaka Cemal Gürsel Caddesi’nde 2002 yılından bu yana yeşil dalga sisteminin uygulandığını hatırlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, başka caddelerde de yeşil dalga hattı uygulamasına başladıklarını belirtti. Büyükşehir yetkilileri, “Yakıt ve zaman tasarrufu sağlayan, araçların dur-kalk yapmaktan dolayı yıpranmalarını azaltan yeşil dalga sistemini Altındağ Kamil Tunca Bulvarı’nın Vakıflar Kavşağı ile Yeni Garaj arasındaki kısımda kalan 5 kavşakta saatte 50 kilometre hızla devreye aldık. İkinci hattı, saatte 70 kilometre hızla gidilecek olan Yeni Girne Caddesi üzerinde 3 kavşak oluşturuyoruz. Üçüncü güzergah olan, geçtiğimiz günlerde hizmete aldığımız Harmandalı ve Büyük Çiğli altgeçitlerinin açılmasıyla rahatlayan Anadolu Caddesi’nde Soğukkuyu ile İtfaiye Kavşakları arasında bulunan 7 tesiste ise saatte 70 kilometre hızla gidilmesi koşuluyla yeşil dalga test çalışmalarına başlandı” dedi.

Yeşil dalga nasıl işliyor?

Yeşil dalga’, kırmızı ışığa yakalanmadan belirli hızda “kesintisiz trafik akışı” sağlanması anlamına geliyor. Kavşak kontrol cihazlarına takılan ilave bir modül ve yazılım ile uydudan saat bilgilerini alınarak bu bilgiler tüm cihazlarda uyum sağlanıyor. Daha sonra, cihazlara yazılan programlar sayesinde, belirlenen hız ve mesafe bilgilerine göre, hazırlanan sinyal planlarıyla güzergah yeşil dalgaya uygun hale getiriliyor.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: