jump to navigation

Toplu ulaşımda ‘akıllı bisiklet’ dönemi January 11, 2009

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: ,
trackback


Akyürek, 2010’da faaliyete geçecek akıllı bisiklet siteminde kartı olan herkesin, bir istasyondan aldığı bisikleti bir başka istasyona bırakabileceğini söyledi.
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, yaptığı açıklamada Konya’nın Türkiye’de en çok bisiklet kullanılan kent olduğu, bu nedenle kentin toplu ulaşımında bisikleti de kullanmak için bir proje hazırladıklarını belirtti.

”Akıllı Bisiklet” adını verdikleri projenin ihalesinin gerçekleştirildiğini anlatan Akyürek, Konya’da toplu ulaşımda bisiklet kullanımına bir yıl sonra başlanacağını dile getirdi.

Alt yapısıyla birlikte 8-10 milyon avroya mal olması beklenen projeyle Türkiye’de bir ilke daha imza atacak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Akyürek, ”Tramvay ve ana otobüs güzergahlarına 40 bisiklet istasyonu kurulacak. İlk etapta kullanılacak bisiklet sayısı ise 500 olacak” dedi.

2010 yılında faaliyete geçecek olan Akıllı Bisiklet siteminde kartı olan herkesin, bir istasyondan aldığı bisikleti bir başka istasyona bırakabileceğini vurgulayan Akyürek, şunları kaydetti:

”Kullanılan bisikletler uydudan GPRS sistemiyle takip edilecek. Bir istasyonda bisiklet sayısı azaldığında sistem otomatik olarak görevlileri uyaracak ve o istasyona bisiklet takviyesi yapılacak. Evinden çıkıp toplu ulaşım araçlarına kadar bisikletle gelecek olan vatandaşlarımız, özel araçlarını kullanmak durumunda kalmayacak. Aynı zamanda çarşıda pazarda işi olan vatandaş bisikletiyle dolaşıp alışverişini yaptıktan sonra yine aldığı yere bisikleti bırakabilecek. Türkiye’de ilk kez uygulanacak olan bu sistem sayesinde hem şehir içi ulaşım rahatlayacak hem de daha az araç kullanılacağı için egzoz dumanı kirliliği azalacak.”

Akyürek, Akıllı Bisiklet sisteminin hava kirliliğini azaltacak olmasının yanı sıra sağlıklı toplum bilincinin gelişmesini de beraberinde getireceğini dile getirdi.

Söz konusu bisikletli ulaşım sisteminin halen Paris ve Barcelona gibi kentlerde kullanılmakta olduğunu anlatan Akyürek, ”Aynı zamanda insanımıza bisiklete binme alışkanlığı kazandırmak istiyoruz. Böylece vatandaşlarımızın sağlıklı yaşamı için de önemli bir adım atmış olacağız. Projenin ilgi göreceğinden hiç kuşkumuz yok. Son derce çağdaş bir ulaşım sistemiyle, zaten son derece düzenli bir kent olmasıyla bilinen Konya’da ulaşımı biraz daha rahatlatmış olacağız” diye konuştu.

Akyürek, Akıllı Bisiklet sisteminin özellikle trafiğin yoğun olduğu bölgelerde, ulaşımda vatandaşa kayda değer oranda zaman kazandıracağını sözlerine ekledi.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: