jump to navigation

Merkez Bankası, TL’leri uydudan takip ediyor January 1, 2009

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: ,
trackback


Paranın patronu Merkez Bankası, milyar YTL’leri taşıyan araç filosunu internetten takip ederken, şoförleri de kontrol altında tutuyor. Bunun için Mobiliz firmasıyla anlaşan kurum, teknoloji sayesinde araçları 7 gün 24 saat kesintisiz izleyerek güvenlik önlemlerini artırdı. Mobiliz Genel Müdürü Levent Aydoğan, bankanın tüm zırhlı araçlarını ve bazı özel arabalarını merkeze kurdukları sistemle izleyip raporladıklarını belirtiyor. Şirket, bankanın talepleri doğrultusunda belirlenen yasak bölge, işe başlama ve bitiş saatleri limitlerinin dışına çıkılması, şoförün boşta (rölanti) gittiği süre, ani kalkış ve sert fren yapılmasını dahi SMS ile yetkililerin cep telefonuna gönderiyor. Ziraat Bankası’ndan sonra Merkez Bankası tarafından tercih edilen yeni nesil araç takip sistemi ve filo yönetim sistemi, işletmelerin sahada görev yapan filolarını internet üzerinden istedikleri her an izlemelerine imkan tanıyor. Bu sayede araçların ve şoförlerin daha sıkı takibi sağlanıyor, işletme giderleri azalıyor.

Sistem genel olarak araçlara takılan birimler sayesinde GPS uydularından alınan konum bilgileriyle devreye giriyor. Araç üzerinden toplanan çeşitli veriler GSM ve GPRS üzerinden merkeze iletiliyor. Aynı zamanda sürücülerin ani kalkış, sert fren ve yanlış kullanımından kaynaklanan yakıt giderini en aza indirerek, kaza ihtimalini azaltıyor. Mobiliz Genel Müdürü Aydoğan, firmalar tarafından belirlenmiş yol güzergahının dışına çıkılması halinde merkezin bilgilendirildiğini kaydediyor. Bu teknoloji için dünyada benzeri bulunmayan Canbus isimli yazılımı kullandıklarını vurgulayan Aydoğan, büyük otomotiv üreticilerinin bu teknolojiyi desteklediğini ifade ediyor. Araç bilgisayarından alınan ve sektör için çok önemli olan yakıt tüketim hızı, depo seviyesi, motor devir bilgilerinin uzaktan takibinin yapıldığını, raporların alındığını kaydeden Aydoğan, aracın yanında römork takibinin de mümkün olduğunu dile getiriyor. Sistem yurtdışında da büyük ilgi görüyor. Özellikle yol tipi ve bölgeye göre değişken hız limiti uygulamasına talep var.

Çalınan araç uzaktan durduruluyor

Aydoğan’ın verdiği bilgiye göre, aracın çalınması halinde merkeze sesli ve görsel uyarı gönderiliyor. Araç hareket halindeyken uzaktan durdurulabiliyor. Sürücü kimlik bilgileri kayıtlara geçiyor, bu sayede hangi sürücünün, hangi aracı, hangi saatler arasında kullandığı, hangi ihlalleri gerçekleştirdiği hakkında detaylı bilgi ve raporlar alınabiliyor. Türkiye’de 2 bin müşteriyle çalışan şirket, pazarın yüzde 50’sine sahip. Günde 5 milyonun üzerinde mesajlaşma kapasitesine sahip uygulaması ve 30 kişilik araştırma ve geliştirme ekibiyle şoförleri yakıntan takip ediyor.

Yılbaşında ATM’ler 30 dakika devre dışı

Türkiye Bankalar Birliği, yılbaşında YTL’den TL’ye geçiş sırasında nakit çekme makineleri olan ATM’lerde en fazla 30 dakikalık kısa süreli kesintiler yaşanabileceğini, bu kesintiler dışında sorun beklemediklerini açıkladı. Birlik’ten yapılan açıklamaya göre, yılbaşında kredi kartının işlem yapıldığı POS cihazlarında TL’ye geçiş uygulamalarının yüklenmesi sebebiyle 1-2 dakika, bazı bankaların ATM’lerinde ise 5-30 dakikalık kesintiler yaşanabilecek. Yılbaşında internet bankacılığı hizmetlerinin kesintisiz devam edeceği vurgulanan açıklamada, “Ayrıca TL için Uluslararası ISO kodu alfabetik değeri olan ‘TRY’ ve nümerik değeri ‘949-2’ muhafaza edilecektir.” denildi.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: