jump to navigation

‘İBB Cep Trafik’ geliştirildi December 29, 2008

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , ,
trackback


İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir yıl önce başlattığı ve 400 bin kullanıcıya ulaşan “İBB Cep Trafik” geliştirildi. İSBAK, Turkcell ve Microsoft’un ortak çalışmasıyla geliştirilen “İBB Cep Trafik+” uygulamasından istifade edenler yoğun trafiğe sahip yollardan haberdar olacak. Yeni uygulama kullanıcısına hangi saatte yola çıkmasını bile önerebilecek.

CepTrafik+ projesinin tanıtım toplantısı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Saraçhane’deki binasında düzenlendi. Tanıtıma Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Hacımustafaoğlu, İSBAK Genel Müdürü Kasım Kutlu, Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Önder Sönmez, Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Yener katıldı.

Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Hacımustafaoğlu, ocak ayında başlattıkları Cep Trafik uygulamasının 400 bin kullanıcıya ulaştığını belirterek, cep trafik uygulamasını başlatıldığı zaman çok az sayıda bir kullanıcı beklerken tahminlerinin üzerinde kullanıcının bu sistemden yararlandığını söyledi.

Cep trafik uygulamasının kendi imkanlarıyla geliştirdiklerini belirten İSBAK Genel Müdürü Kasım Kutlu ise, “Zamanla yarışan İstanbullular için cep trafik uygulaması çok önemli. Uygulamayla trafikte yoğunluğu görerek yeni alternatif yolları bulabileceğiz. Sistem gideceğiniz güzergahta yoğunluk azaldığında kullanıcıyı alarmla uyaracak. Kullanıcılar konum bilgisi ile bulunduğu yere en yakın kameraları görebilecek” dedi.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Yener, telefonun sadece ses iletişim aracı olmak yerine insanların hayatını kolaylaştıran araç haline geldiğini belirterek, 7 gün 24 saat hizmet veren İBB Cep Trafik’i Türkiye’nin çeşitli yerlerinden İstanbul’a gelenlerin de kullanabileceğini söyledi. İlk versiyonda trafik yoğunluğu ile kamera görüntülerinin kullanıcıya sunulduğunu belirten Yener, “İkinci versiyonda ise sistem baz istasyonları aracılığıyla kullanıcının bulunduğu noktayı belirliyor. Buna göre bölgenin trafik yoğunluğu hakkında bilgi veriyor. Ayrıca, kullanıcının gideceği güzergahtaki hız oranını bildirecek. Trafik hızı kullanıcının istediği hıza ulaştığında yola çıkması için uyaracak” diye konuştu.

“Cep trafik+”in özellikleri şöyle: “Türkiye’nin ilk abone konum bilgisi kullanan yazılım, GPS’ye gerek olmaksızın nerede olduğunuzu hesaplayarak kullanıcıya en yakın kamerayı gösterecek. Tamamen dokunmatik ekran uyumlu program sayesinde parmak ekranda kaydırarak kameralar arasında geçiş yapabilecek. Abone konum bilgisi teknolojisi ile ev ve işyeri tanımlayabilecek. Seyahat Planlayıcısı, akşam eve dönmek için ne zaman trafiğe çıkmanız gerektiği otomatik olarak söyleyecek. Yeni versiyon otomatik olarak yüklenecek. Gravity sensor uyumlu telefonlarda, telefonu sallamanız durumunda yazılım bunu anlar ve bir önceki menüye dönersiniz. Trafik Kamera Görüntüleri tam ekran olarak izlenebilecek. 3G teknolojisi ile birlikte gerçek zamanlı ve akıcı video görüntüleri cebinize gelecek. Harita üzerinde büyültme – küçültme yapılabilecek. Yazılımın yeni bir versiyonu çıktığında otomatik olarak kullanıcıyı uyarır ve istenmesi durumunda hızlı bir şekilde yazılım kendi kendini günceller. İngilizce dil desteği mevcut. Kentimize gelen turistler de bu teknolojiden faydalanabilecek.”

İLK YIL ÜCRETSİZ
“CepTrafik+” sadece Windows Mobile işletim sistemi yüklü cep bilgisayarlarında çalışır. Yazılımını indirmek için, “trafik” yazıp 1530’a kısa mesaj göndermek gerekli Eğer cep bilgisayarı kullanıyorsanız “Cep Trafik +” yükleme linki, Symbian işletim sistemi olan bir telefon kullanıyorsanız “İBB Cep Trafik” yükleme linki otomatik olarak telefonunuza gelecektir. “Cep Trafik +” nın kullanımı ilk yıl tüm kullanıcılara ücretsiz olacak. Bir yıl sonra ücretlendirme aylık sabit 5 YTL / 40 kontör şeklinde olacak.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: