jump to navigation

Arvento’nun hedefi dünya oyuncusu olmak December 28, 2008

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: ,
trackback


Araç Takip Sistemleri gün geçtikçe kullanım alanını artırıyor. Başta araçların konumlarına yönelik yer tespiti için kullanılan bu sistemler günümüzde araçların içerisindeki sıcaklıklardan doluluk oranına, hızlarına kadar birçok konuda bilgi sahibi olmanızı sağlıyor. Arvento, Türkiye’de araç takip sistemleri konusunda pazar öncülerinden. Arvento Genel Müdürü Özer Hıncal ile araç takip sistemleri, Arvento’nun hedefleri ve projeleri üzerine konuştuk.
Arvento neler yapıyor? Pazardaki konumunuz nedir?
Arvento’nun kuruluşu 2005 yılına dayanıyor. Fakat kurucu ortakları yıllardır bu işin içinde olduğu için çok ciddi bir birikimi var. Arvento, İnterpromedya tarafından yapılan Bilişim 500’de 2006 yılında Türkiye’nin en hızlı gelişen bilişim şirketi seçildi. Geçen yıl da mobil uygulamalar genelinde Türkiye ikincisi oldu. Odaklanmış olduğumuz konu araç takip sistemleri. Yaklaşık 2-3 yıldır bu alanda pazar lideri durumundayız. Araç takip sistemlerinde kamunun yüzde 98’i Arvento’nun hâkimiyetinde. Ürünleri Türk mühendisleri ve yazılımcılar üretiyor. Yerli sermayeye sahip bir şirket ve donanım, yazılım vs. hepsi buradan olduğu için proje geliştirme konusunda çok daha rahat hareket ediyor.
2009 yılı için yurtdışı hedefleriniz neler?
2009 yılı sonuna kadar halen faaliyette bulunduğumuz 7 ülkeyi yaklaşık 20 ülkeye çıkartmak istiyoruz. İstanbul’dan 4-5 saat uçabildiğimiz her yer bizim hedef alanımız içerisine giriyor. Bizim sadece Türkiye içindeki bir oyuncu olmak değil, dünya genelinde araç takip sistemleri konusunda bilinen bir isim olmak üzere bir hedefimiz var.
Araç takip sistemleri konusunda sektörü nasıl değerlendiriyorsunuz?
Özellikle cihazlar yurtdışından ithal ediliyor, burada yazılımı yapılıyor veya tamamı yurtdışından ithal ediliyor. Fakat araç takip sistemleri öyle ürünler ki cep telefonları gibi alıp doğrudan satamıyorsunuz. Araç takip sistemi adı altında bir sürü sektörel çözümler özel uygulamalar yapılması gerekiyor. Bizde bunların birçok örneği var. Örneğin Orman Genel Müdürlüğü tarafından kullanılan Yangın Yönetim Sistemi bunlardan biri. Bu projemiz yurtdışında da çok fazla ilgi gördü.
Gelecekte ne tür çözümler bizleri bekliyor?
Navigasyon sistemleri ile araç takip sistemlerinin beraber çalıştığı sistemler üzerinde birtakım çalışmalar var. Bunlar çok uzun vadede olacak şeyler değil. Ocak, Şubat aylarında bizim pazara sunabileceğimiz şeyler. Onun dışında bizim yapmış olduğumuz ürünlerin kapsamlarını biraz genişletiyoruz. Örneğin Blackberry kullanıcıları artık cihazlarından araçlarının nerede olduğunu görebilecekler. Araç takip sistemleri ilerde araçlardan çıkıp takip sistemleri olarak anılacaklar. Sadece araçlar değil insanlar da takip edilmeye başlanacak. Güvenlik görevlileri, dağcılar, okula giden çocukları takip edilmesi, evcil hayvanların takibi gibi konular gündemde.
3N ile beraber hizmetlerin kapsamı daha da artacak. Araç takip sistemleri de artık sadece aracın nerede olduğunu harita üzerinde nokta şeklinde görmekten daha çok canlı görüntü ile de alabileceğiz. Mobil veri iletişimi, gelecekte hizmet çeşitliliğini çok fazla artıracak ve hayatımızda birçok alanda yer alacak.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: