jump to navigation

CBS ILE KENTSEL DÖNÜŞÜM! December 21, 2008

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: ,
trackback


7 bin yıllık tarihi kent Mardin’in orijinal yapısını bozan yaklaşık 500 betonarme yapı TOKİ tarafından yıkılıyor.
3 bin 124 tarihi yapının tescil edildiği kentte, hazırlanan 5 harita ile yıkım çalışmalarına 1 yıl içinde başlanacak.

Türkiye’nin en kapsamlı kentsel dönüşüm projesi Mardin’de gerçekleşiyor. Mardin Valiliği ve Belediyesi’nin TOKİ ile imzaladığı Kentsel Dönüşüm Projesi protokolü kapsamında 7 bin yıllık tarihi kentin çehresi değişiyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Mardin Belediye Başkanı Metin Pamukçu ile müteahhit firma yetkilileri, proje hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Belediye Meclisi’nde düzenlenen toplantıda Belediye Başkanı Metin Pamukçu müteahhit firma tarafından hazırlanan 5 harita eşliğinde bilgi verdi. Pamukçu, TOKİ ile belediye arasında imzalanan Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında SİT alanında bulunan toplam 3 bin 124 yapının tescillendiği belirterek, SİT alanında bulunan yaklaşık 500 betonarme yapının 1 yıl içinde yıkılacağını açıkladı.

TARİHİ ESKİ ŞEHİR

‘Eski Mardin Kentsel Yenileme Projesi’ adı altında hazırlanan 5 harita ile eski şehirde bulunan 3 bin 124 yapı belirlendi. Taş olmadıkları ve tarihi mekan üzerine betonarme olarak yapıldıkları tespit edilen yapılar yıkılıyor. Tarihi Yapıyı Koruma Komisyonu tarafından tespit edilmiş olan ve koruma altına alınan tarihi yapılar, hazırlanan birinci haritada analiz numarası verilerek düzenlenirken ikinci haritada mülkiyet hakkı analiz numarası verildiği, üçüncü haritada ise yapı türleri ile ilgili düzenleme yapıldığı açıklandı. Dördüncü haritada kat analizinin yapıldığı ve beşinci haritada ise yapının kime ait olduğunun belirlendiği bildirildi. TOKİ’nin yüklenici firmasının görevlendirdiği şehir plancıları tarafından proje hakkında bilgi verilmesi ile başlanan toplantıda konuşan Belediye Başkanı Metin Pamukçu, projenin tamamlanmasının ardından bir komisyonun oluşturularak tespitinin yapılmasının sağlandığını anlattı. 1., 2. ve 3. bölgelerin belirlenmesi sonrasında çalışmalara başlanacağını ifade eden Pamukçu şunları söyledi:

“Proje sayesinde Mardin aslına dönecek ve tarihi kentin SİT alanı ilan edilen bölgesinde yaşayan hiçbir vatandaşımız mağdur edilmeden proje hayata geçirilecek. Proje Türkiye’nin en kapsamlı projesidir. Yapılacak bu uygulama ile şehirleşme açısından önemli bir adım atılacaktır. Eski şehir çarpık ve betonarme yapılarından kurtulacaktır. Yıkılacak olan betonarmelerin ardından eski şehrin tarihi kimliğini ortaya çıkaracağız.”

YARDIM ALABİLECEK

Tarihi kimliğin ortaya çıkmasının ardından tarihi yapıları restore edecek olan hak sahiplerinin TOKİ ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yardım alabilecekleri açıklandı. Kent merkezi ve çevre ilçelerde Kültür Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Yönetmenliği kapsamında yardım alındığına dikkat çekilen toplantıda tarihi yapının restorasyonu için alınabilecek yardımın 10 ile 30 bin YTL arasında değiştiği belirtildi. Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde hazırlanan ve TOKİ tarafından ihale edilenEski Şehir Yenileme Projesi’nin hayata geçirilmesi ile birlikte Mardin’in dünya kentsel SİT mirası UNECO’ya aday adayı olma hazırlığını da yapmış olacağı bildirildi.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: