jump to navigation

Istanbul’da Orman Alanlari Uydudan İzleniyor December 7, 2008

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: ,
trackback


Teknolojinin hızla geliştiğine dikkati çeken Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, İstanbul orman alanlarını uydudan takip ettiklerini belirtti. Uydudan aldıkları fotoğraflarla bir metrekare yer açılsa dahi görebilecek durumda olduklarını vurgulayan Kahveci, sözlerini şöyle sürdürdü:

”İstanbul’da anında müdahale ediyoruz. Sınırlar artık kesin olduğu için herkesin elinde tapusu var. Ormanların sınırları da belli olduğu için, çok ciddi ormanı keserek arazi açma suçuyla karşı karşıya değiliz. Önceden Türkiye’de yılda 48 bin adet orman suçu işlenirken bu sayı son yıllarda 15 bine düştü. Toplumsal bilinçlenme var. Vatandaşımız ormanlara yapacağı tecavüz ile bir şey kazanamayacağını biliyor. Bizim çok caydırıcı uygulamalarımız var. Yapılmış müdahaleyi anında tespit ediyoruz, anında elinden alıyoruz, ev yapmış ise de anında yıkıyoruz. Onun için vatandaşlarımız kararlığımızı biliyor. Tabi orman suçlarının önlenmesinde toplumsal bilinçlenme de var. Vatandaşlarımız bize yapılan yanlışlıkları bildiriyor. Her yönden motorize olduk. Karadan havadan birçok yanlışı görebilecek donanıma sahibiz. Böylece yapılan suçu uzaktan görebiliyoruz ve anında da suçun infazına yapıyoruz.”

Geçen yıl İstanbul’da üç noktada açma tespit ettiklerini belirten Osman Kahveci, ”Ama bu ciddi boyutta değil. Artık vatandaş tapusuna ve sınırına sahip. Biz İstanbul’un birçok yerinde ormanlarımızın sınırlarını tel örgü ile çevirdik. Vatandaşımızın artık tel örgüyü kesip, içeriye girip yer açma şansı hiç yok” dedi.

Rantın yüksek olduğu bölgelerde de uydudan takip sistemi yaygınlaştıracaklarını ifade eden Kahveci, Ege ve Akdeniz’de yer ekiplerinin denetimlerini sürdürdüğünü, helikopterlerle dolaşarak denetim yaptıklarını söyledi. Antalya bölgesinde tapu kadastro çalışmaları bittiği için ormanda arazi açma suçu olmadığını kaydeden Kahveci, ”Antalya orman suçlarının çok yoğun işlendiği bir bölge değil” diye konuştu.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: