jump to navigation

Çorum bilişimde finalist oldu December 2, 2008

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , , ,
trackback


Çorum Belediyesi hazırladığı kent bilgi sisemi ile Türkiye eTR Ödüllerinin finalisti oldu. Belediye Başkanı Turan Atlamaz, teknolojiye yaptıkları yatırımıların semerisini görmeye başladıklarını söyledi.
Çorum Belediye Başkanı Turan Atlamaz,hazırladıkları 3D (3 Boyutlu) Kent Bilgi Sistemi ile bu yıl altıncısı düzenleneneTürkiye (eTR) Ödüllerinin finalistleri arasında yer aldıklarını belirterek,”Çorum Belediyesi olarak teknolojiye yaptığımız yatırımların sonuçlarını almayabaşladık” dedi.

Atlamaz, yaptığı açıklamada, Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD)ile Türkiye Bilişim Vakfınca (TBV) düzenlenen 6. eTR Kongresinin, yarın Ankara’dayapılacağını kaydetti.Kongrenin ardından eTürkiye (eTR) yarışmasında dereceye girenlere ödül verileceğini belirten Turan Atlamaz, değerlendirmeye giren 29 başvuru arasından 14 projenin finale kalmaya hak kazandığını, söz konusu projeler arasında 2007yılında hazırladıkları 3D Kent Bilgi Sisteminin de yer aldığını bildirdi.”Türkiye’nin AB’ye uyum sürecinde rekabeti artırıcı, bilgiye dayalı,e-hizmetlere odaklanmış dönüşümü hızlandırmak” amacıyla verilen e-TR Ödüllerinin, “Kamudan Vatandaşa e-Hizmetler”, “Kamudan İş Dünyasınae-Hizmetler” ve “Kamudan Kamuya e-Hizmetler” olmak üzere 3 kategorideverileceğini ifade eden Başkan Atlamaz, Çorum Belediyesi’nin “Kamudan Vatandaşae-Hizmetler” kategorisinde Adalet Bakanlığı SMS Bilgi Sistemi, Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü Maddi Hasarlı Kaza TespitTutanağı Uygulaması, Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Bilgi Merkezi Projesi veTürk Patent Enstitüsü Marka, Tasarım, Endüstriyel Tasarım BaşvurularınınElektronik İmza ile Alınması Projeleriyle yarışacağını kaydetti.”Çorum Belediyesi olarak teknolojiye yaptığımız yatırımların sonuçlarını almaya başladık” diye konuşan Atlamaz, “Sistemi hazırlayan Araştırma, Planlamave Koordinasyon (APK) birimindeki arkadaşlarımı kutluyorum. Bu sistemi hazırlamakiçin belediyemizin tüm birimleri güzel bir birliktelik sağladı. Bu projenin bizetüm maliyeti 100 bin YTL ancak, bu bilgi bankasını 5-10 yıl sonra çok iyi birfiyata satabiliriz” dedi.

“DÜNYADA BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİK”

Başkan Atlamaz, Kent Bilgi Sistemi’yle “facebook” sitesi benzeri bir paylaşım ortamı oluşturduklarını, belediyecilik alanında dünyada bir ilki gerçekleştirdiklerini söyledi. Daha önceden kullanıcıların pasif olarak incelediği ve sorgulamalar yaptığı sanal ortamın katılımcı hale getirildiğini anlatan Atlamaz, “Artık kullanıcıların da kayıt girebilecekleri sistem, kullanıcının kendini ifade ettiğive örneğine rastlamadığımız demokratik bir yapıya kavuşuyor” dedi.

Atlamaz, sunulacak hizmetleri şöyle açıkladı:”Yurttaşlar kiralık ve satılık ilanlarını, esnaf ve sanayicilerimiz işyeri faaliyetleri bilgilerini 3D sayısal haritalar üzerinde dünya ilepaylaşabilecek ve belediye birimleri kendi birimine ait sözel ve harita verisini 3D ortamda, web tabanlı, güncel tutabilecektir. Bu sayede veri, kente uygulandığıanda coğrafi bilgi sistemi ile sanal aleme ulaşacaktır. Coğrafi veriler açık kaynak kotlu ‘PostgreSQL GIS’ formatında tutulmaktadır. Uydu fotoğrafı üzerine, imar planı istenilen anda görüntülenebilecek ve ada-parsel sorgulamaları ile gayrimenkullere hızlı birşekilde ‘Üç Boyutlu Harita’ üzerinde ulaşılabilecektir. İstenilen adres bilgisi sorgulanarak mahalle, cadde, sokak, kapı no bilgileri üç boyutlu harita üzerinde görülebilecektir. Üç Boyutlu model üzerinden alan ve mesafe ölçümü ve İmar Planı altlığında Çorum üzerinde üç boyutlu gezinti yapılabilecektir.”

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: