jump to navigation

Tarihi mekanlarda harita çalışması November 25, 2008

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , , ,
trackback


Gaziantep’in, en önemli tarihi ve kültürel mekanları arasında yer alan Zeugma Antik Kenti ile Rumkale arasındaki Fırat Nehri’ne bakan 25 kilometrelik güzergahta, harita çalışması başlatıldı.

Gaziantep İl Özel İdare Müdürlüğü tarafından hazırlanan, ”Nizip Bölgesi Halihazır Harita Hazırlama İşi” konulu projenin ihalesi yapıldı. Açık ihale usulü ile yapılan ve 13 firmanın katıldığı ihaleyi, en uygun teklifi veren Acar-Gis Harita Mühendisliği Ltd. Şirketi kazandı.

İhaleyi kazanan firma, çalışmalara başladı ve 200 günlük bir çalışmayla, 4 Haziran 2009’da harita çalışmasını tamamlayacak. Firma çalışanları, toplam 1750 hektarlık geniş bir alanda, Fırat Nehri’ne bakan yamaçlarda 25 kilometrelik bir güzergahta titiz bir çalışma yaparak, bölgenin haritasını çıkartacak. Bölgede yapılacak olan çalışmalar, GPR (Yeraltı Radar Yöntemi) cihazı ile yüzey araştırmaları yapılarak, iş kısa sürede tamamlanacak.

Gaziantep İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdülkadir Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yapılan titiz bir çalışma sonucunda hazırlanan proje kapsamında ihalenin gerçekleştirildiğini, 200 günlük kısa bir çalışma sonucunda harita çalışmasının tamamlanacağını söyledi.

Harita çalışmasının, tarihi ve kültürel mekanlarda yapılacak olan çalışmalar için son derece önemli bir gelişme olacağını belirten Demir, ”Halihazır harita çalışması, Zeugma Antik Kenti ile Rumkale arasındaki bölgede, ileride yapılması düşünülen imar planlamasının da altyapısını oluşturacak” dedi.

Demir, İl Özel İdaresi olarak, Gaziantep’in tarihi ve kültürel mekanlarını kültür turizmine kazandırmak için yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

”Zeugma Antik Kenti ile Rumkale, Gaziantep’in sahip olduğu tarihi ve kültürel mekanlar içerisinde çok ayrı bir öneme sahip. Hedefimiz, bu mekanlarda gerekli çalışmaları yaparak, kültür turizmine kazandırmak. Bu nedenle, bu bölgelerde gereken her türlü çalışmayı yapıyoruz. Son olarak da halihazır çalışmasını başlatarak, yeni bir adım atmış olduk. Bu çalışma, çok geniş bir alanı kapsıyor.

GPR (Yeraltı Radar Yöntemi) cihazı ile yüzey araştırmaları yapılarak, bölgenin halihazır haritası hazırlancak Üstelik bu çalışma, 200 gün gibi kısa bir sürede tamamlanacak. Hem ihalenin hazırlanmasında titiz çalışılması, hem de modern ve son derece gelişmiş bir sistem olan GPR ile çalışılması, işlemlerin çok hızlı bir şekilde yapılmasına imkan veriyor. Halihazır haritası, bir anlamda, ileride bölgede yapılacak olan tesisler ve yapılaşma için gerekli olacak imar planı için de altyapıyı oluşturacak.”

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: