jump to navigation

GPS’li telefonlar trafik bilgisi oluşturacak November 12, 2008

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , ,
trackback


Nokia ve UC Berkeley tarafından yürütülen bir pilot proje, GPS özelliği bulunan cep telefonlarını canlı birer trafik durum bildirme terminaline çeviriyor.

San Fransisco körfez bölgesindeki GPS (konum belirleme sistemi) özellikli cep telefonlarına sahip sürücüler, bugünlerde yeni bir pilot uygulamayı hayata geçiriyorlar. Mobile Millenium projesi kapsamında geliştirilen bir yazılım sayesinde, trafikte hareket halindeki sürücüler yolculuklarını kayıt altında tutup, seyir halinde oldukları süre boyunca bulundukları noktada trafiğin ne kadar sıkışık olduğu bilgisini yaratıyorlar.

Kullandıkları araçları sistem tarafından belirlenen sanal rotalar üzerinde kullandıkları süre boyunca hareket bilgilerini sunuculara gönderen kullanıcılar, bu şekilde kullandıkları rotada iki nokta arasında ne kadar sürede gidip gelebilecekleri bilgisini otomatik olarak internet yoluyla bir bilgi havuzuna gönderiyorlar.

Pilot uygulamaya dahil olmak isteyen San Fransisco’lu mobil gezginler, UC Berkeley Mühendislik Fakültesi tarafından geliştirilen bir yazılımı traffic.berkeley.edu adresinden telefonlarına yükleyebiliyorlar. Java yazılım desteği olan bütün telefonlarla uyumlu olan yazılımın çalışması için telefonlarda GPS özelliğinin olması gerekiyor.

Sistem, geçtiğimiz günlerde Nokia tarafından satın alınan NAVTEQ’in sağladığı harita verisini kullanıyor. Uygulama, GPS verisini sistemle paylaşan kullanıcılar sayesinde, gitmek istedikleri yöndeki trafik bilgisini öğrenmek isteyen kullanıcılara o anda nasıl bir durumla karşılaşabilecekleri konusunda bilgi sağlamış oluyor.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: