jump to navigation

Denizi kirleten tekne ve gemilere uydu takibi October 30, 2008

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , , ,
trackback


Göcek, Ölüdeniz, Fethiye, Akyaka, Marmaris, Bodrum ve Datça koylarını kirleten teknelerin uydu aracılığı ile takibi için çalışma başlatıldı. Denize fosseptik ve sintinesini boşaltan teknelere 35 Bin YTL’ye kadar ceza kesilebileceği belirtildi.

Muğla’nın Göcek, Ölüdeniz, Fethiye, Akyaka, Marmaris, Bodrum ve Datça koylarını kirleten teknelerin uyduaracılığı ile takibi için çalışma başlatıldığı bildirildi. Fethiye’nin Göcek Beldesi Belediye Başkanı Recep Şatır, Göcek koylarının kirlenmesini önlemek amacıyla Deniz Temiz Derneği-TURMEPA ile ortak bir çalışma yaptıklarını belirterek, “Deniztemiz – TURMEPA’nın teknesi gün boyunca koyları dolaşarak teknelerden sintinelerini alıyor. Sintineyi biz alarak atık tesisimize bırakıyoruz. Denize kirletenlere kimin ceza keseceği konusundazaman zaman bir yetki karmaşası yaşanıyor. Göcek’te Sahil Güvenlik ve Liman Başkanlığı, denizi kirlettiği tespit edilen teknelere ceza kesiyor” dedi.

Göcek’te bulunan 4 marinada yaz ve kış yaklaşık bin teknenin kaldığınaişaret eden Şatır, “yılda 15-20 bin tekne de Göcek koylarına geliyor, buteknelerin çevreye verdiği zararı önlemek herkesin görevi. Bu deniz, doğahepimizin. Bölgede nitelikli bir turizm yapılıyor. Denizin kirletilmesine izinverirsek, yaşamımız güçleşir. Bölgeyi ziyaret eden tekne ve gemilerin bu konudaduyarlı olması ve denetimlerin sıklığı büyük önem taşıyor” diye konuştu.

ÇEVREYE HERKES SAHİP ÇIKMALI
Muğla’nın Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca ise belde sınırları içerisinde Özel Çevre Koruma Kurumu (ÖÇK) tarafından yapılmış olan bir biyolojikarıtma tesisi bulunduğuna işaret ederek, “bu tesis, günde yaklaşık 25 bin kişinin fosseptiğini bertaraf edebilecek bir güce sahip. Gökova Körfezi’nde debundan başka bir arıtma tesisi yok. Artık var olan doğal kaynakları gelecekte degörebilmek, 10 yıl sonra aynı tatta balık yemek istiyorsak, aynı güzellikleri görmek istiyorsak bu güzellikleri korumamız gerektiğine inanıyorum.” diye anlattı.

35 BİT YTL CEZA KESİLEBİLECEK
İnsanlara emanet olan bu doğal güzellikleri geleceğe taşımak içindeherkesin duyarlı olması gerektiği düşüncesinde olduğunu anlatan Çalca, şöyle konuştu:” Sahil güvenlik ekipleri, maviyolculuk teknelerini sürekli kontrol ediyor. Ayrıca uydudan takip ile fosseptiğini denize bırakan tekneleri direkgörebilme imkanı olduğu tespit edildi. Bu öneriyi Muğla Valimiz Ahmet Altıparmak gündeme getirdi ve bir çalışma başlatıldı. Bu proje hayata geçerse, denize fosseptik ve sintinesini boşaltan teknelere 35 Bin YTL’ye kadar ceza kesilebilecek’

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: