jump to navigation

Rize’ye Uydudan Takip Edilebilen 2 Adet Paletli Kar Ambulansı October 23, 2008

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , , , , ,
trackback


Rize İl Sağlık Müdürü Hakan Diren, zorlu iklim ve arazi şartlarına sahip Çamlıhemşin ve İkizdere ilçelerindeki 112 istasyonlarında kullanılmak üzere 2 adet paletli kar tipi ambulansın Rize Ambulans Servisi Başhekimliği’ne tahsis edildiğini bildirdi.

Diren, yaptığı yazılı açıklamada, bakanlıklarının ‘önce insan’ hedefi ile halkın daha hızlı, kaliteli ve hakkaniyetli sağlık hizmeti alabilmesi için yürütmekte olduğu yoğun çalışmalarda dünyadaki en son teknolojiyi kullandığını belirtti.

Yollarda, hastane önlerinde görmeye alışılan klasik kara ambulanslarına artık her türlü arazi şartlarına uygun paletli kar tipi ambulansları, trafik sıkışıklığının had safhada olduğu büyük illerde motosiklet ambulanslar, deniz ambulansları, helikopter ve uçak ambulansların da eklendiğini ifade eden Diren, tüm bu ambulans filolarını sevk ve idare etmek üzere 81 ilde ambulans servisi komuta kontrol merkezlerine bilgisayar ve uydu destekli dijital yönetim sistemleri tesis edildiğini, telefon ve telsiz görüşmelerinin kayıt altına alındığını ve ambulansların hareketlerinin GPS uydu takip sistemleri ile dijital harita üzerinde anlık olarak takip edilebildiğini kaydetti.

Gelecek yıl içerisinde ülke genelinde faaliyete geçecek 16 helikopter ambulansın bir tanesinin merkez üssü Trabzon olacak şekilde Rize’ye de hizmet vereceğini bildiren Diren, helikopter ambulansın hizmetlerine son olarak uçak ambulansların eklenerek Türkiye’nin acil sağlık hizmetlerinin 2 bin 400 kişilik personel ve teknolojik alt yapısı ile Avrupa’nın en büyük organizasyonu haline geleceğini vurguladı.

Diren, bakanlıkları tarafından zorlu iklim ve arazi şartlarına sahip Çamlıhemşin ve İkizdere ilçelerindeki 112 ilk ve acil yardım istasyonlarında kullanılmak üzere 2 adet paletli kar tipi ambulansın Rize Ambulans Servisi Başhekimliğine tahsis edildiğini bildirerek, şunları kaydetti:

”Devlet ve özel sağlık kurumlarında bulunan ambulanslar gibi söz konusu paletli ambulansların da tüm sevk ve idareleri, il merkezimizde bulunan İl Ambulans Servisi Komuta Kontrol Merkezi tarafından yapılacaktır. Bu ambulanslar ile normal kara ambulansları ile ulaşılması imkansız hastalara acil sağlık hizmeti sunulacaktır. Paletli kar tipi ambulanslardaki palet sistemleri, Amerika Uzay ve Havacılık Dairesi mühendisleri tarafından Mars projesinde kullanılmak üzere geliştirilmiş, son birkaç yıl içerisinde de sivil hayatta kullanılmaya başlanmıştır.”

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: