jump to navigation

Ormancılık Coğrafi Bilgi Sistemi semineri Ilgaz’da Basladi October 16, 2008

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , ,
trackback


Ormancılık faaliyetleriyle ilgili sürekli kapalı alanlarda ve arazi çalışmalarıyla ilgili tatbikat ve seminerler düzenleyen Orman Bölge Müdürlüğü, bu defa ”Netcad” firmasının geliştirdiği coğrafya ve arazi tespit ve sayılaştırma programlarını kullanmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda Netcad firmasının hazırladığı yazılımlar genç orman mühendislerine öğretilmeye başlandı.

Kısa adı Netcad olan şirket, ”Ormancılık Coğrafi Bilgi Sistemi” yazılımını orman mühendislerine anlatmaya ve eğitimini vermeye başladı. Netcad firması yetkililerinin eğitim seminerini Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı orman işletme müdürlüklerinde görevli genç orman işletme şeflerine ve diğer teknik elemanlara verecek.

Ilgaz Dağbaşı Otel’de başlayan seminerin açılışında konuşan Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, eğitimin önemine değinerek, eğitimin sürekli ve yenilenebilir olduğunu, yeni araştırmaların uygulamaların dışında kalmamak ve çağı yakalamak adına bilgi edinmeyi ve bilgi paylaşımını sürekli hale getirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Orman teşkilatı olarak sonuna kadar bilgisayar teknolojisinden yararlanmak durumunda olduklarını belirten Kastamonu Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel konuşmasına şöyle devam etti:

”Bilgisayarı bir daktilo gibi kullanmaktan öte, yazılım kullanımını öğrenerek bir üretim aracı olarak görmek zorundayız. Daha birkaç yıl öncesine kadar el ile harita hazırlayıp, noktalı şablonla alan ölçerken ve koordinat, sayısal harita gibi kavramları pek kullanamazken, şimdi bütün şeflerimiz arazi işlerinde el GPS’i kullanmakta ve çalışılan araziyi sayısallaştırılmış harita üzerine aktarabilmektedir. Özellikle mülkiyet konularında bu şekilde çalışılması, gerek şeflerimizin gerekse bu bilgilerin denetlendiği müdürlüklerimizin hata yapma oranı en aza düşmüştür.”

Eğitim seminerine Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı orman işletme müdürlüklerindeki orman mühendisleri katılıyor.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: