jump to navigation

DÜNYA’NIN EN BÜYÜK, EN AĞIR VE EN PAHALI ATLASI October 16, 2008

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: ,
trackback


2 bin pound’luk fiyatı ve birçok havayolu şirketinin yolcularına tanıdığı maksimum bagaj kapasitesi olan 30 kilogramlık ağırlığı ile Guiness Rekorlar Kitabı’na girecek özellikteki atlas, köşeleri gümüş kaplamalı olarak tasarlandı. 576 sayfadan oluşan ve 154 harita ile 800’e yakın fotoğraf barındıran atlas, tüm ülkelerin coğrafi bilgileri ile tarihi ve kültürüne ilişkin bilgileride içeriyor. Kapalı halde iken 3 metrekarelik bir alanı kaplayan atlas, açıldığında her bir yaprağı 2 metre kare alan kaplayan 4 ayrı sayfadan oluşuyor.
İngiliz haritalama şirketi Global Mapping Limited tarafından 8 aylık bir çalışma sonucunda 10 kişilik harita uzmanı tarafından hazırlanan ve bu sırada 100’den fazla denizaşırı asistanın da katkıda bulunduğu atlas, dijital haritalama tekniği ile dünya hakkındaki güncellenmiş bilgileri de veriyor. Haritalama uzmanlarının yanı sıra okyanus bilimciler ve coğrafyacıların da katkı sağladığı eser, Oxford yakınlarında hazırlandı.

Global Mapping şirketinin yayımcısı Alan Smith, bu devasa atlası ilk kez İHA’ya tanıttı. Hong Kong’ta basılan ve her sayfası elle dikilen atlas hakkında açıklamada bulunan Smith, “Atlasın fiziksel boyutu şaşırtıcı. Bugüne kadar üretilen atlaslardan çok daha fazla detaylı olan atlas, haritalar, fotoğraflar ve yazılar içeriyor. Bu kesinlikte dünya üzerindeki en büyük atlas. Şu ana kadar 25 sipariş aldık. Böylece ilk baskısının tamamı satan ilk atlası üretmiş olduk. Koleksiyoncuların elinde bulunması gereken ideal bir eser” dedi.

Earth’ten yalnızca 3 bin adet üretileceğini söyleyen Smith, bunun anlamının dünya üzerinde yaşayan her 3.3 milyon kişiye 1 adet Earth düşmesi olduğunu belirtti. Müşteri portföylerinin koleksiyoncular, kütüphaneler ve bireysel olarak haritalama ile ilgilenen şirket ve kişiler olduğunu kaydeden Smith, böylesi bir atlasın israfı da önleyerek, ömürboyu bir kez alınacak bir eser olduğunun altını çizdi. Bu arada Orta Doğu’daki dağıtımcılardan gelen talep üzerine daha elit sınıflar için hazırlanacak olan atlasların deri çantalar içerisinde ve kenarları altın kaplamalı olarak hazırlanacağı kaydedildi. Earth’in fikir babası olan Avustralyalı harita yayımcısı Gordon Cheers, “Bu eser, günümüz dünyasının nerede olduğunu gösteren bir zaman makinesi gibi” dedi. Her ne kadar 30 kilogramlık ağırlığı ile devasa gibi görünse de bu atlas, yaklaşık ağırlığı kilogram cinsinden telaffuz dahi edilemeyen 6.000.000.000.000.000.000.000.000 olan dünyanın toplam ağırlığıyla karşılaştırıldığında önemsiz kalıyor.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: