jump to navigation

Can güvenliği için uydu takip sistemi October 16, 2008

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , ,
trackback


Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Oda Başkanı “Uydu takip sistemi zorunlu olmalı” dedi. Başkent’te 12 yılda 13 taksi şoförü öldürüldü.

ANKARA Umum Otomobilciler ve Şoförler Oda Başkanı Ali Ekber Akyol, taksi şoförlerinin gasp edilmesi ve öldürülmesinin altında yoksulluk ve işsizliğin yattığını belirtti.

Zorunlu olmalı

Halkın daha hızlı ve güvenli ulaşımlarını sağlamak üzere gece gündüz hizmet veren taksi şoförlerinin ceplerindeki “üç kuruş için” zaman zaman gasp edilmeleri ve öldürülmelerinden büyük üzüntü duyduklarını ifade eden Akyol, oda olarak bu sorunu çözüme kavuşturmak için çaba gösterdiklerini kaydetti. Oda olarak taksilerin uydudan takibini, tehlike anında güvenlik güçleriyle irtibata geçilmesini sağlayacak bir sistem üzerinde çalıştıklarını anlatan Akyol, “Esnafımızın can güvenliğini koruyacak başka bir sistem tanımıyorum. Maalesef bedeli nedeniyle bu sistem taksilerde pek kullanılmıyor. Uydu takip sistemi zorunlu olmalı, yetkililer bu yönde adımlar atmalı” dedi.

12 yılda 13 taksici öldürüldü

BAŞKENT’te 1996-2008 yılları arasında 13 taksi şoförü cinayete kurban oldu, 26 taksici yaralandı ve gaspa uğradı. 1996’da Erdoğan Genç ve Yaşar Çakar adlı taksiciler gaspçılar tarafından öldürülürken, aynı yıl Ali Baran, Nihat Bayrak ve Hasan Kılıç delici ve kesici aletlerle yaralanarak gasp edildi. Geçen hafta Murat Zorlu adlı taksi şoförü Keçiören’de ölü bulundu. Başkent’te öldürülen, yaralanan ve gasp edilen diğer bazı taksi şoförleri ise şöyle: “Bekir Baykal 1997’de kurşunlanarak, Gökhan Ciğerli Dikmen’de silahlı saldırı sonucu öldürüldü. Adem Aslan, Ferit İnal, Tuncay Ilıcan, Ali Gündoğmuş aynı yıl gasp edildi. Halil Göbül 84 yerinden bıçaklanarak öldürüldü. Fehmi Ünverdi 1998’de Kayaş’ta, Mehmet Menteş Mühye Köyü’nde, Adem Çetin 1999’da tek kurşunla öldürüldü. Cankat Erolfanoğlu, Murat Koç, Ahmet Okutucu, Süleyman Öztaş, Hüseyin Yılmaz, Mehmet Gürgülü, Zeki Kiremit, Hüseyin Bilici 2002’de gasp edildi. Fevzi Bal Eryaman’da silahla öldürüldü.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: