jump to navigation

SANAL ORTAMDA YOL BİLGİSİ October 8, 2008

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , ,
trackback


Karayolları Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, Türkiye’nin karayolları haritası web ortamına taşınarak yol bilgisi hizmeti internet üzerinden verilebilecek. Sürücüler internet erişimi olan her noktada yolların fiziki, geometrik yapısını kuşbakışı olarak görebilecek. Ayrıca iki nokta arasındaki en kısa güzergah bilgilerine ulaşılabilecek.

Yaklaşık 3 yıldır üzerinde çalışılan projeyi Başbakan Erdoğan’ın yapacağı açılışla hizmete sunmayı amaçlayan Genel Müdürlük, web sitesi üzerinden yol bilgilerini aktaracak. En kısa mesafe hesaplaması sağlayan sistem ile sürücüler karayolları.gov.tr adresine girerek yola çıktıkları yeri ve gidecekleri yeri belirtip en uygun güzergah bilgilerine harita üzerinden ulaşabilecek. 2007 yılında ihalesi yapılan ve 3.5 milyon YTL’lik bir yatırımla gerçekleştirilen projenin yıl sonuna kadar kullanıma açılması planlanıyor. Tamamen Türk yazılımcılar tarafından geliştirilen proje sayesinde yollarda büyük ölçüde zaman ve yakıt tasarrufu sağlanarak ekonomiye katkıda bulunulması amaçlanıyor.

YOL BİLGİLERİNE KUŞ BAKIŞI
Web sitesi üzerinden verilecek hizmet en kısa mesafe bilgilendirmesi ile de sınırlı kalmayacak. Sürücüler internet erişiminin olduğu hemen her noktadan yolların fiziki ve geometrik bilgilerine ulaşabilecek. Seyir halinde iken bir sürücü taşınabilir bilgisayarı ile kurumun web sitesine girerek izleyeceği güzergah üzerindeki birinci ve ikinci sınıf yollar, köprüler, bölünmüş yollara ilişkin bilgilere anında ulaşabilecek. En kısa mesafe hizmetinde normal bir karayolları haritası kullanılırken, yol bilgilerinde kuşbakışı görüntü elde edilebilecek.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: