jump to navigation

‘Yeni teknolojiler değer katıyor’ October 6, 2008

Posted by Bahadir Sahin in Calismalar (Studies), Haber (News), Turkce.
Tags: , , ,
trackback


TAŞIMACILIK alanında teknoloji kullanımı gün geçtikçe artıyor. Teknolojiyi bünyesinde ve müşterileri nezdinde çok iyi kullanan kurumlardan bir tanesi de TNT Express. Bu konuda görüşlerine başvurduğumuz TNT Express Bilgi ve Haberleşme Sistemleri Direktörü Oğuz Tüzün, şunları söyledi:
“Rekabet avantajı sağlamak için alternatif teknolojilerin bünyemize katılması, paydaşlarımıza yeni değerler kazandırılmasında önemli rol oynuyor. Özellikle müşterilere sunulabilecek katma değeri olan alternatif hizmetler, rakiplerimizin bu hizmetleri sunup sunmadıklarına da bağlı olarak şirketimizin rekabetçi yanını güçlendiriyor. Teknolojik yeniliklerle müşteri beklentilerinin örtüşmesi, ana hedef olarak mutlaka müşteri beklentilerinin alınması çok önemli bir nokta. Ayrıca, yeni teknolojinin kısa ömürlü olmaması, mevcut iş süreçlerine uyum sağlamadan değişebilecek bir hızda olması fakat yetersiz bir ekonomik ömürde olmaması gerekiyor. Yeni teknoloji ile mevcut temel iş sistemlerinin daha kolay birlikteliğinin sağlanabilmesi ise ancak yeni teknolojinin verimli bir sistem bütünleştirici olabilmesi ile mümkün olacaktır.”

Gelecek için yatırım yapılıyor
Yakın bir gelecekte özellikle mobil teknolojilerin kullanımında bir sıçrama olacağını düşündüğünü ifade eden Oğuz Tüzün, “Hayatın artmakta olan hızına mobil ortamlarda uyum sağlayacağız. Elektronik bağlantıların yaygınlaşmasıyla birlikte sistemler karşılıklı bir uyum içerisinde aynı dili konuşacaklar. Bu da pek çok noktada fayda sağlayacak. XML gibi veri iletişim teknikleri daha çok yaygınlaşacak ve paylaşılan bilgileri bütün taraflar iş süreçlerine daha hızlı uyum sağlayacak. Diğer taraftan, web tabanlı sistemler gün geçtikçe daha güçlenecek ve esneklik kazanacak. Yeni gelişmekte olan elektronik pazarlar klasikleşmiş pazarlama anlayışlarını bir miktar değiştirecek. Web sitelerimizi daha sık yenileyeceğiz. Uydudan izleme teknikleri büyük bir hızla ilerliyor. Çok yakın bir zamandan gönderi takipleri de buradan yapılabilecek. Halen, GPS sistemleri ile testler yapıyoruz. Çok yakın bir gelecekte bununla ilgili projelerimiz olacak” dedi.
En hızlı ve en güvenilir hizmet için bilişim teknolojisine yatırım yaptıklarını sözlerine ekleyen Tüzün, “TNT Express, bilişim altyapısını merkezi İngiltere’de ve uç birimleri ülkelerde olacak şekilde kurmuştur. Bu tarz yapılanma genel olarak Hub&Spoke formunda olup, TCP/IP tabanlı trafiklerle haberleşmeyi sağlayan bir omurga üzerine oturtulmuştur. Bütün uluslararası bağlantılarda, MPLS ve Frame Relay haberleşme teknolojileri kullanılıyor. 10 binden fazla Cisco yönlendirici, 100 binden fazla kullanıcı ve günlük 10 milyon adet veri işlem hacmi ile TNT Bilgi Sistemleri dünyadaki ilk 10 ticari bilişim ağından bir tanesine sahip bulunuyor” şeklindeki sözleriyle bu konuya açıklık getirdi.
“Teknolojiyi, müşteriye sunulan bilişim hizmeti olacak şekilde kullanıyoruz”
Yeni teknolojinin sağladığı olanakların iş hayatını daha da kolaylaştırması için CIT (Customer Interface Technology) adlı bir yapılanmaya gidildiğini belirten Tüzün, “Böylelikle müşterilerimize gönderileriyle ilgili tüm işlemlerini elektronik olarak ve de daha kolay yapabilecekleri ortamlar sunuyoruz. Müşterimiz ister ofisindeki PC’ye yükleyeceğimiz Express Shipper veya Express Manager adlı paket programlarla, isterse de http://www.tnt.com.tr’den ve myTNT’den yararlanarak gönderisiyle ilgili tüm işlemlerini yapabiliyor” dedi.
Türkiye’de taşımacılık ve bilişim
Oğuz Tüzün Türkiye’de taşımacılık sektörünün konumu ve bilişim teknolojilerinin önemini ise şöyle özetledi:
“Türkiye’deki taşımacılık sektörü dediğiniz zaman maalesef çok net ve kesin rakamlara ulaşmanız mümkün olamıyor. Ancak bireysel anlamda yapmış olduğunuz araştırma sonuçlarına göre bazı fikirler üretebiliyorsunuz. Bu anlamda, gelişen Çin ve Asya ekonomisi ile birlikte kilit noktada bulunan ülkemiz için özellikle uluslararası hızlı hava taşımacılığı, havayolu ve karayolu ağır kargo taşımacılığı, son dönemde denizyolu ile birlikte kombine taşımacılık giderek büyümekte ve pazardaki yerini artırmaktadır. Taşımacılık sektöründe aktarma merkezlerinin önemi oldukça büyüktür ve Türkiye olarak biz coğrafi konumdan kaynaklanan bu fırsatı avantaja dönüştürmeliyiz. Şurası bir gerçek ki taşımacılık sektörümüzde son 20 yılda çok ciddi gelişmeler oldu. Özellikle yeniden canlanan Uzakdoğu, Çin, Asya pazarı, ülkemizin doğu ile batı arasında sahip olduğu köprü rolünü tekrar gözler önüne sermeye başladı. Coğrafi ve stratejik olarak oluşan bu canlanmadan taşımacılık sektörü de elbette payını aldı. Sektörde yaşanmakta olan bu ivmelenmeler karşısında taşımacılık kuruluşları olası fırsatları yakalamakta ve avantaja dönüştürmede fazla da zorlanmıyorlar. Özellikle de iş aktivitelerini daha farklı bir şekilde yapabilenler, bir adım öne çıkabiliyor.”

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: