jump to navigation

BBP’den 11 Maddelik Uydudan Takip Savunmali Teror Paketi October 6, 2008

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , , ,
trackback


BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu, partisince hazırlanan ve başta Cumhurbaşkanı ve Başbakan olmak üzere tüm yetkililere gönderilen ‘terörle mücadele raporu’nu kamuoyunun bilgisine sundu. Peki raporda hangi öneriler var. Ayrıntılar
Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, geçtiğimiz yıl BBP tarafından hazırlanan ve başta Cumhurbaşkanı ve Başbakan olmak üzere tüm yetkili kademelere gönderilen “terörle mücadele raporunun” dikkate alınmamasına da tepki gösterdi.

Raporda PKK terör örgütünün yapısı, finans kaynakları, iç ve dış bağlantıları, hedefleri anlatıldıktan sonra Habur sınır kapısının kapatılması, su şişirme yöntemiyle bölgede barajlar kurularak teröristlerin geçişinin önlenmesi, ABD üslerinin kapatılması, Irak sınırında tampon bölge oluşturulması gibi önerilerin bulunduğunu hatırlatan Yazıcıoğlu, “Bugün geldiğimiz bu noktada, BBP’nin tekliflerinin uygulanmamasının ağır faturalarını ödüyoruz” dedi.

Bunun için BBP’nin “Terör Nasıl Yok Edilir?” başlıklı raporunun ana maddelerini hatırlatan Yazıcıoğlu, “Raporumuzu başta siyasi iktidar olmak üzere kamuoyunun dikkatine sunuyoruz” dedi.

İşte “Terör Nasıl Yok Edilir?” adlı rapordan bazı başlıklar:

1. Beytüşşebap bölgesinde su şişirme yöntemi ile suni barajlar oluşturulmalı ve terör örgütlerinin bölgeye girişleri engellenmelidir.

2. Uydudan kontrol edilecek sensörler aracılığı ile mayın taramaları yapılmalıdır.

3. Sınırlarımız bizzat Türk uydu sistemleri tarafından takip edilmelidir.

4. Mevcut sınırlarımız terörle mücadelede Türk silahlı kuvvetlerine dezavantaj sağlamaktadır. Bunun için terör yok edilinceye kadar Türkiye Gabar’a sırtını dayayacak şekilde bir tampon bölge oluşturmalıdır.

5. Terörle mücadelede tam yetkilendirilmiş mobil birlikler kullanılmalıdır. Ayrıca ABD ile birlikte istihbarat paylaşımı derhal kesilmelidir. ABD, PJAK’ı İran’a karşı kendi menfaati doğrultusunda kullanırken diğer taraftan başta ABD olmak üzere diğer uluslararası güçlerin de Türkiye’ye karşı PKK’yı kullandıkları gizlenemez bir gerçektir. ABD’nin PJAK’a verdiği her türlü destek PJAK-PKK işbirliği içerisinde Türkiye’ye karşı kullanılmaktadır. Bölgedeki menfaatlerinin gereği olarak ABD ve uluslararası güçlerin bundan çekinmediği artık aşikardır. ABD, bir nevi ‘tavşan kaç-tazı tut’ metodu ile hareket etmektedir. Tavşana da tazıya da bilgiyi veren aynı yerdir. Bu metodla Türkiye’nin terörle baş etmesi mümkün değildir.

6. Terör suçları için idam mutlaka geri getirilmelidir.

7. Terörün yerli ve uluslararası finans kaynakları tespit edilerek yok edilmelidir.

8. Terörün içerdeki siyasi uzantıları mutlaka bertaraf edilmelidir.

9. Bölge mutlaka her manada kalkındırılmalı ve terörü besleyecek kaynak olmaktan bölge insanı kurtarılmalıdır.

10. Türkiye bu kadar tecrübeden sonra mutlaka kendi bağımsız istihbarat örgütü ile bu mücadeleye devam etmelidir.

11. Başta ABD olmak üzere uluslararası güçler, terörü destekten vazgeçmeleri doğrultusunda uyarılmalı, yoksa mütekabiliyet esasının uygulanacağı hatırlatılmalı ve uluslararası örgütlere şikayet edilmelidir.

Öte yandan; Muhsin Yazıcıoğlu, Türk milletine “birlik ve beraberlik” çağrısında bulunarak şunları aktardı: “Aynı kültür kodlarından gelen, binlerce yıldır aynı vatanı paylaşan, İslam kazanında kaynayan insanların birbirlerine karşı terörden dolayı düşmanlık içine girmeleri doğru değildir. Kürt-Türkmen, Alevi-Sünni, Laz-Çerkez, Abaza, Boşnak, Gürcü, Arap, biz hepimiz kardeşiz ve hepimiz büyük Türk milletinin ferdiyiz.” dedi.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: