jump to navigation

Pamuk rekoltesi uydu ile tespit edildi September 29, 2008

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , , , ,
trackback


Laboratuvar ve Akademik Çalışma Ekibi Başkanı Prof. Dr. Ünal Altınbaş, pamuk rekoltesinin her geçen yıl azaldığının uydu görüntüleri ile belirlendiğini söyledi.

Ege Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemi EBİLTEM Uydu Laboratuvarı aracılığıyla Batı Anadolu Bölgesi’ndeki pamuk ekili alanların ve yıllık ürün rekoltesinin Landsatve Spot uydu görüntüleri ile tespit edildiği bildirildi.EÜ’den yapılan açıklamaya göre, 1995 yılından beri yürütülen çalışmalar sayesinde Ege Bölgesi toprak çeşitleri ile bitki desenlerinin dağılım alanlarının haritası belirleniyor. Laboratuvar ve Akademik Çalışma Ekibi Başkanı Prof. Dr. Ünal Altınbaş, yıllar süren çalışmalarla her yıl pamuk ekili alanların daraldığı ve bu bağlamda da pamuk rekoltesinin her geçen yıl azaldığı değişik uydu görüntüleri ile ortaya konulduğunu belirtti.

Prof. Dr. Altınbaş:”Batı Anadolu Bölgesi doğal ve kültürel kaynakları Landsat, Spot, İkonosgibi uydu görüntüleri kullanılarak sürekli izlendi. 2000-2008 yılları arasında da Batı Anadolu’nun yıllık pamuk ekili alanları ile pamuk ürün rekoltesi periyodik olarak saptandı. Pamukla ilgili sayısal veriler, İzmir Ticaret Borsasına her yıleylül ayı sonunda bir rapor şeklinde sunulmakta, bu çalışmalar ile pamuğun yıllıkfiyat tespiti, ihracat-ithalat, stoklama, üretimin kayıt altına alınması, primbazında ürünün desteklenmesi, gibi tarımsal politikaların oluşumunda katkı sağlanmaktadır.”

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: