jump to navigation

İstanbul itfaiyesi 52 yeni aracinda GIS kullanacak September 24, 2008

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , ,
trackback


Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Yenikapı İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) İskelesi’nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, İstanbul’da yangınların önceleri yeniçeriler tarafından söndürüldüğünü, 1714 yılında ise ilk itfaiye teşkilatının kurulduğunu, 294 yıllık geçmişiyle itfaiye teşkilatının dünyanın en eski itfaiyelerinden biri olduğunu belirtti.

İstanbul’da itfaiyenin günde çeşitli büyüklüklerde yaklaşık 200 yangına müdahale ettiğini belirten Topbaş, bu yangınların zararlarının önlenebilmesi için teçhizat, araç ve gereçlerin buna göre düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

Kentte maddi manevi zararlar oluşturan yangınlara müdahale için yeni istasyonlar oluşturmak, personel ve ekipmanların tamamlanması gibi birtakım önlemler aldıklarını anlatan Topbaş, yasa değişikliğiyle sorumluluklarındaki bölgenin tüm il sınırlarını kapsadığını ifade etti.

Günübirlik ziyaretçilerle birlikte 13-14 milyona çıkan nüfusun sorunlarının çözülmesi gerektiğini dile getiren Topbaş, bunun yanında binaların da büyüdüğünü ve kat sayılarının arttığını hatta gökdelenlerin yapıldığını, yangınla mücadele için bu gelişmelere paralel hazırlıkların zorunlu olduğunu söyledi.

İtfaiye hizmet binalarını depreme karşı güçlendirdiklerini, belediye çalışanlarına, okullara ve 830 bin vatandaşa bilinçlendirme programlarıyla yangın sırasında bilinçli davranış eğitimi verdiklerini anlatan Topbaş, “175 trilyon harcamak suretiyle 228 modern itfaiye ve afet müdahale aracı satın aldık. 519 araçlık filoya ulaştık. Ama durmayacak, daha devam ediyor. Bugün 52 araç, yarın da 60 tane devreye sokuyoruz ve gelecek yıl yine alımlarını yapacağımız araçlar var” diye konuştu.

“ARAÇLAR 32 MİLYON YTL’YE MAL OLDU”

Yangınlara çabuk müdahale için itfaiye istasyon sayısını 96’ya çıkarmayı hedeflediklerini bildiren Topbaş, gelişmiş ülkelerde bir kişiye bir itfaiyecinin düştüğünü, Türkiye’de ise bu oranın çok altında kalındığını söyledi.

İstanbul için devreye soktukları 52 aracın hayırlı olması dileğinde bulunan Topbaş, bu araçların 20’sinin “Merdiven Aracı”, 2’sinin “Tehlikeli Madde Müdahale Aracı”, 8’inin “Hortum Aracı”, 10’unun “Koca Yusuf” adını verdikleri afet müdahale aracı ve 12’sinin ise su tankı olduğunu bildirdi.

Bu araçların sadece yangında değil, afetlerde, trafik kazalarında da olaylara müdahale edebilme yeteneğine sahip olduğuna işaret eden Topbaş, “Bu araçlar 32 milyon YTL’ye mal oldu” dedi.

“ABD ORDUSUNDA GÖRDÜK ALDIK”

“Koca Yusuf” adını verdikleri çok refleksli araçların 30 santimetre betonu delebildiğini, delme aletinin ucunda yer alan kameradan içerisinin göründüğünü dile getiren Topbaş, “Çok güçlü, 4×4. Bir Amerikan ordusunda vardı bu, orada görmüştük. Deprem riski taşıyan bir şehirde, bizde olması gerekir, enkaz kaldırmada ve diğer müdahalelerde gerekir diye ilk alışta 2 tane getirmiştik, şimdi 10’a tamamladık” diye konuştu.

Topbaş, merdiven araçlarının 45 saniyede 2 kişiyi tahliye edebildiğine işaret ederek, bunlara 5 milyon avro, 1 kilometre ötedeki maddeyi kameralarıyla tespit edebilen, içerisinde çok sayıda kimyasal maddeye müdahale aparatının yer aldığı tehlikeli madde müdahale araçlarına ise 800 bin avro harcadıklarını bildirdi. 4 milyon avroya aldıkları hortum araçlarının ise orman ve kara yangınlarının yanı sıra deniz yangınlarında ve su baskınlarında da kullanılabildiğini anlatan Topbaş, “Bunlarla bizim araçlarımızın yaş ortalaması 8,5’e kadar geriledi” dedi.

Bunların dışında 3 adet ambulans hizmeti de görecek helikopter ile 3 yangın söndürme uçağı kiraladıklarını anımsatan Topbaş, “2009’da 73 araç daha devreye girecek. Böylece filo gençleşiyor, modernleşiyor” diye konuştu.

İtfaiye araçlarına coğrafi bilgi sistemlerinin yerleştirildiğini, komuta merkezinden araçların nerede olduğunun görülebildiğini belirten Topbaş, 600 araçlık küresel yer belirleme araç takip sisteminin kurulumunun da yapıldığını söyledi.

İstanbul gibi bir şehirde afetlerin zararlarını azaltmak için bunları düşünmek zorunda olduklarını vurgulayan Topbaş, “Bu yıl biz itfaiyenin bütçesini 350 trilyon olarak belirledik. Ciddi bir rakam itfaiyemize verdiğimiz” dedi. İtfaiye Haftasını da kutlayan Topbaş, katılımcılarla kurdele keserek, araçları hizmete soktu.

YENİ ARAÇLARLA TATBİKAT

Törenin ardından yeni itfaiye araçlarıyla tatbikat yapıldı. Hortum aracıyla su sıkılmasının ardından 22 metre mafsallı merdiven aracının yukarıya kaldırılan platformunda bulunan 2 kişi, file ve kumaştan oluşan özel tahliye aparatı kullanılarak aşağıya indirildi.

Tehlikeli madde müdahale aracı ve ekiplerinin canlandırdığı müdahalenin ardından “Koca Yusuf” adı verilen araçlardan sisleme ve kuvvetli su sıkılması yöntemleriyle yangına müdahale gösterildi.

Bu arada, bir helikopter, itfaiyeye bağlı Cankurtarma Hizmetleri Müdürlüğü ekipleriyle denizden kurtarma tatbikatı gerçekleştirdi.
Tatbikatın ardından araçları inceleyen Topbaş, itfaiye araçlarından birini kısa süre kullandı.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: