jump to navigation

Soykırımın uydudan fotoğrafı September 20, 2008

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , , ,
trackback


Bağdat’taki şiddet olaylarının azalmasında, Şii milislerin Sünni Arap mahallelerinde yaptığı etnik temizliğin rol oynadığı uydu fotoğraflarıyla kanıtlandı. ABD Yönetimi, 2007 yılında Irak’a daha fazla asker göndererek mezhepler arası çatışmayı durdurduğunu iddia ediyordu.

AMERİKALI bilimadamlarının analiz ettiği uydu fotoğrafları, Irak’ta şiddetin, ABD’nin asker artırımının değil, etnik temizlikler yüzünden demografinin değişmesinin bir sonucu olduğunu ortaya koydu.

Sonuçları “Environment and Planning A” adlı literatür dergisinden yayımlanan araştırmada, ABD Hava Kuvvetleri’ne ait bir meteoroloji uydusundan alınan kızılötesi gece fotoğrafları tahlil edildi. Bilimadamları, 2003-2007 yılları arasında Bağdat’ın gece havadan nasıl göründüğünü inceledi. Evlerdeki ışıklara bakıldığında, işgalin başladığı 2003 ile 2006 yılı arasında Bağdat’ın genel ışık miktarının arttığı görüldü. Ancak Şiilere ait Samarra camisinin bombalandığı 2006’nın şubat ayından itibaren mezhep çatışmaları artarken, ışıklar da yavaş yavaş sönmeye başladı. Kararma süreci, 2007 yılının aralık ayına dek sürdü.

Beyaz Saray, 2007’de Irak’a 30 bin asker daha yollayarak çatışmaları sonlandırdığını ileri sürüyordu. Fakat uydu fotoğraflarına göre, ışıkların söndüğü mahalleleler durumu özetliyor.

Işıklar söndü

Buna göre çatışma döneminde Sünni Arapların mahalleleri yok olurken, burada yaşayanlar ya öldürüldüler, ya da başka şehirlere göç ettiler.

Oysa aynı dönemde Sadr mahallesi ve Yeni Bağdat gibi Şii bölgelerinde ışıklar daha da arttı. Araştırmayı yürüten ekibin başında bulunan California Üniversitesi coğrafya profesörü John Agnew, “Şiddetin düşmesinin sebebi, doruk noktaya ulaşmış olmasıydı. Şii milisler bölgedeki etnik yapıyı zorla homojenleştirdi” dedi. Bu sonuç, ABD Yönetimi’ni yalanlarken, 2 milyon Iraklı’nın yerinden edildiğini ve onbinlercesinin soykırıma uğratıldığını öne süren uluslararası mülteci örgütlerinin ve Irak uzmanlarının iddialarını destekliyor.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: