jump to navigation

Sapanca Gölü’ne 2 milyon YTL’lik bütçe September 16, 2008

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
Tags: , , ,
trackback


Gölün havza boyutunda denetlenmesi ve kontrol edilmesi gerektiğini belirten Keleş, özellikle göl çevresindeki kanuna aykırı yapılaşmaların ve havzadaki tahribatların göle zarar verdiğini bildirdi.

Görevlilerin havzada sürekli gezdiğini, tespitler ve kanuna aykırı yapıların yıkımlarını gerçekleştirdiklerini dile getiren Keleş, “Fakat gözümüzden kaçan şeyler olabilir. Havzayı bir bütün olarak ele almak gerekiyor. Gölün havzası 311 kilometre kare çok geniş bir alandır. Havzada meydana gelen tahribat gölün su kalitesini de, sürekliğini de etkiler” dedi.

Rüstem Keleş, “Bu nedenle coğrafi bilgi tabanlı dediğimiz havza yönetim sistemiyle ilgili projemiz için de AB’ye müracaatta bulunduk. Hollanda Delf Belediyesinin ve Delf Üniversitesi’nin desteğiyle coğrafi bilgi tabanlı entegre havza bilgi sistemi adı altında bir çalışma başlattık. Tahmin ediyorum AB’den 1 milyon avroya yakın destek alacağız. Tamamen AB fonlarından yararlanacağız” şeklinde konuştu.

“İzmit bölgesini de takip edeceğiz”

Projenin hedefinin imara aykırı yapıların inşa edilmesini önlemek, ormanı tahrip eden ve yapılaşmayı sürdüren bölgeleri anında tespit etme ve seneler arasında karşılaşma yapmak olduğunu bildiren Keleş, proje için AB fonlarına başvurduklarını ve kabul edileceğini tahmin ettiklerini kaydetti.

Sapanca Gölü’nün bir bölümünün İzmit bölgesi sınırlarında olduğunu dile getiren Keleş, “Buradan elde ettiğimiz verileri İzmit’e bildireceğiz ve onlardan gerekenleri yapmasını isteyeceğiz. Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak elimizden geleni titizliği gösteriyoruz. İzmit’in de bu titizliği göstereceğine inanıyoruz. Bu projeyi 1 yılda bitirmeyi planlıyoruz. Elimizdeki bilgisayar imkanlarıyla uydu vasıtasıyla, anında havzayı bir bütün olarak görme, değişiklikleri tespit etme ve müdahale etme şansına sahip olacağız. Sapanca Gölü’nü sadece suyun olduğu nokta olarak görmemek gerekiyor. Havzadan kesilen her ağaç, yapılan her tahribat, kiralanan her su kaynağı gölün geleceğini tehdit eden unsurdur” ifadelerini kullandı.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: