jump to navigation

Seydişehir’in Sayısal Halihazır Haritasının çıkarılması için 20 kişilik ekip çalışmalara başladı September 6, 2008

Posted by Bahadir Sahin in Calismalar (Studies), Turkce.
Tags: , , ,
trackback


Seydişehir Belediyesi tarafından İller Bankasına yapılan müracaatın kabul edilmesinin ardından Mart 2008’de ihalesi yapılan Sayısal Halihazır Haritası işinin sözleşmesi yapıldı.

Seydişehir Belediyesinde düzenlenen bir programla Seydişehir’in Sayısal Halihazır Haritasını üretecek olan yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı.

Seydişehir Belediyesinde yapılan yer teslim törenine Seydişehir Belediye Başkanı İbrahim Halıcı, Seydişehir İmar Müdürü Harita Mühendisi Mevlüt Yaman, Konya İller Bankası Bölge Müdürlüğü Harita Baş Mühendisi Ahmet Taşkın, Harita Mühendisi Metin Yıldırım ve yüklenici firma OSTEM Harita Mühendislik yetkilisi Harita Mühendisi Erhan Civcik katıldı.

Törende konuşan Seydişehir Belediye Başkanı İbrahim Halıcı, Seydişehir’in Sayısal Halihazır Haritasının çıkarılması için İller Bankası’na 2005 yılında müracaat ettiklerini ifade etti.

Şehircilik planlaması açısından sayısal halihazır haritanın önemli olduğunu belirten Halıcı, ‘Seydişehir’de mevcut durumun gözlemlenebilmesi için bu harita önemli bir unsurdu. Projenin giderlerini İller Bankası karşılayacak. Seydişehir’de şehircilik daha teknik, daha bilimsel veriler ile yapılmış olacak’ dedi.

Belediye İmar Müdürü Yaman, Seydişehir’de 1969 yılında Sayısal Halihazır Harita üzerinde imar planı yapıldığını kaydederek, 1989 yılında da bu harita üzerinden imar planı yapıldığını belirtti.

İşin süresinin 320 gün olduğunu ifade eden Yaman, ‘İller Bankası Bölge Müdürlüğündeki mühendislerle birlikte çalışmanın yapılacağı bölgenin sınır tespitleri yapıldı. Bu çalışma sonrası toplam 4127 hektarlık alan tespit edildi. Proje Kasım 2009’da teslim edilecek’ diye konuştu.

Proje tamamlandıktan sonra Seydişehir’de yapılan her türlü çalışma, sayısal olarak bilgisayar ortamına aktarılacak. Cadde ve sokaklarda, su, kanalizasyon, elektrik, telefon ve doğalgaz hatlarının nerelerde olduğu bilinecek, böylece olası bir arıza anında hem zaman hem de maliyetten kazanç sağlanacak.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: