jump to navigation

Başkent bin 343 kamerayla gözetlenecek September 4, 2008

Posted by Bahadir Sahin in Calismalar (Studies), Turkce.
Tags: , , ,
trackback


MOBESE olarak da bilinen Kent Güvenlik Yönetim Sistemi’nin projesi için Ankara Valiliği’nde imza töreni düzenlendi.

Kent Güvenlik Yönetim Sistemi imza töreninde projeyle ilgili bilgi veren Ankara Valisi Kemal Önal, projenin il genelinde meydana gelen olayların aydınlatılması, suç ve suçlularla daha etkin mücadele edilebilmesi, trafik düzenlemesinde teknolojik imkanların kullanılabilmesi amacıyla mevzuata uygun olarak elde edilen görüntü, ses ve konum verilerinin Pol-Net uygulamalarıyla desteklenerek işlenmesi ve kullanıcıların otomatik olarak uyarılmasını sağlayan, modüler olarak geliştirilmiş sistemler bütününü kapsadığını söyledi.

Vali Önal, hedeflerinin güvenlik hizmetlerinin verimliliğini artırmak, algılanması zor güvenlik tehditlerini algılamak, adli soruşturmada ihtiyaç duyulabilecek kanuni deliller üretmek ve kişilik hak ve hürriyetlerine dokunmadan genel asayiş ve huzuru temin edebilmek olduğunu kaydetti.

Kent Güvenlik Yönetim Sistemi’nin 3 ana unsurdan oluştuğunu vurgulayan Önal, bu unsurlardan görüntüleme sistemi ile kameralardan elde edilen görüntülerin delil niteliğinde saklanmasını, izlenmesini ve otomatik olarak üretilen alarmların kayıt edilmesini sağlayan donanım ve yazılımların bütünü olduğu belirtti. Önal Çağrı Yönetim Sistemi’nin ise çeşitli kaynaklardan gelen bilgiler ışığında güvenlik kuvvetlerinin olay yerine sevk ve idaresini düzenleyen süreç dahilinde personelin ve uygulamayı kullanan diğer kurum kullanıcılarının birbirleri ile etkileşimini sağlayan coğrafi bilgi sistemi ile desteklenmiş bilişim sistemi olduğunu ifade etti. Vali Önal, Mobil Uygulamalar Sisteminin ise kullanıcıların Kent Güvenlik Yönetim Sistemi uygulamalarından faydalanarak karşılaştıkları olay, şahıs ve araç karşısında zaman kaybetmeden ön bilgi almalarını sağlayan, kullanıcıları konum bilgisiyle destekleyen, gerçekleştirilen işlemlerden değerlendirme niteliğinde döküm, grafik ve harita üretebilen yazılım, donanım ve hizmet bütünlüğü olduğunu kaydetti.

Proje kapsamında 362 hareketli, 981 adet sabit olmak üzere toplam bin 343 adet kamera kullanılması ve zaman içerisinde bu sayının artırılmasının planlandığını belirten Vali Önal, bin 343 kameradan 86 adedi ile 23 adet kavşakta kırmızı ışık, 30 adedi ile ise 17 noktada hız ihlalleri tespiti yapılacağını söyledi. Vali Önal, ilk etapta 2-3 pilot bölgede uygulamaya geçileceğini belirterek, Ana Kontrol Merkezi’nin Büyükşehir Belediyesi’nin katkısıyla Ankara Emniyet Müdürlüğü bahçesinde yapılacağını kaydetti.

Ankara Kent Güvenlik Yönetim Sistemi projesi yapılan bilgilendirmenin ardından Ankara Valisi Kemal Önal, il Özel İdaresi Genel Sekreter vekili Adem Ceylan, Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz ve Türk Telekom Ankara İl Müdürü Mustafa Şenli tarafından imzalandı.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: