jump to navigation

İETT’de toplu ulaşıma özel çözüm August 30, 2008

Posted by Bahadir Sahin in Calismalar (Studies), Turkce.
Tags: , , , ,
trackback


1996 yılında GPS teknolojisini kullanarak araç izleme altyapısı için fizibilite çalışmalarına başlayan İETT (İstanbul Elektrikli Tramvay ve Tünel İşletmeleri), Belbim ile işbirliğine giderek Akıllı Bilet (Akbil) Projesi’ni hayata geçirmişti.

2002 yılında da, Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) tabanlı yolculuk bilgileri sağlamaya yönelik Yolbil Projesi’ni geliştiren kurum, projenin fizibilite çalışmaları ardından ilk olarak bilgi teknolojileri altyapısını yeniledi. Gelinen noktada Akbil ve Yolbil projelerini aynı çatı altında birleştirme kararı alan İETT, AkYolBil Projesi’ni hayata geçirerek gerçek zamanlı yol ve seyahat bilgileri elde etmeyi ve bu bilgileri yolcularla paylaşmayı hedefliyor.

İETT, yolculara gerçek zamanlı ulaşım bilgileri ve tüm toplu ulaşım araçlarında kullanılabilecek ortak bir kart sunmaya yönelik geliştirdiği AkYolBil Projesi’ni, gelecek yıldan itibaren 750 durakta uygulamaya koyacak. Bu sayede İstanbullular binmek istedikleri otobüslerin hat numaralarını, ne zaman geleceğini, varsa eğer gecikme bilgilerini ve hatta doluluk oranlarını dahi öğrenme imkânına sahip olacak. Aynı zamanda İETT, araç ve personeli üzerindeki denetimini artırarak kaynakların etkin kullanımını da sağlayacak.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: