jump to navigation

Çanakkale’de Çikan Yanginda Isciler Aklandi August 24, 2008

Posted by Bahadir Sahin in Calismalar (Studies), Turkce.
Tags: , , , ,
trackback


Orman Genel Müdürlüğü bin 577 araca taktırdığı Araç Takip Sistemi sayesinde yangın bölgesindeki çalışmaları ülke genelinden takip ediyor. Müdürlük, bu sistem sayesinde yangına müdahalelerde personelin bir ihmalinin olup olmadığını da kontrol edebiliyor.

Orman Genel Müdürlüğü, sistemi 2007 yılı sonunda 852 araçla hayata geçirdi. Kısa zaman içinde başarılı olunması ve fayda getirmesi, projenin kapsamı genişletildi. Bu sene başından itibaren 725 araca daha Araç Takip Sistemi takıldı. Tüm gelişmiş ülkelerde benzer takip sistemlerinin kullanıldığını belirten Orman Genel Müdürlüğü yetkilileri, yangın söndürme çalışmalarında kullanılan tüm araçların araç takip sistemi ile müdürlük merkezi tarafından yönetildiğini belirtiyor. Yetkilliler, arazözlerin yakıt, su seviyesi, nerde olduklarının gözlendiğini ifade ettiler.

Büyük orman yangınları çıktığında kamuoyu tarafından ilk suçlanan o bölgenin Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri olduğunu kaydeden yetkililer, kullanılan Araç Takip Sistemi sayesinde ihbarın kaçta geldiğinin keşif ve diğer uçakların kaç dakikada havalandığının bilgisayar ortamında görülen ihmal olup olmadığının artık anlaşıldığını hatırlattılar. Sistemin Çanakkale bölgesinde de aktif olarak kullanıldığını kaydeden Çanakkale Orman Bölge Müdürü Mustafa Demirel şu bilgileri verdi: “Geçtiğimiz yıl kullanımına başlanılan Araç Takip Sistemi, her araca takılan küçük bir kutu içerisindeki sitemin GPRS yolu ile merkeze bilgi aktarımında bulunuyor. Bilgisayar ekranında bulunan Türkiye haritası üzerinde tek tek belirtilen araçlarlardan hareket halinde olmayanlar kırmızı, hareketli olanlar mavi renkle gösteriliyor. Noktaların üzerine gelindiğinde aracın plakası, şöforün adı, soyadı ve cep numarası, aracın özellikleri, o gün içinde gittiği yerlerin adı ile yaptığı kilometre bilgileri yer alıyor. İstenirse aynı aracın geçmişe dönük bilgileri de dakika dakika öğrenilebiliniyor. Biz bile Antalya’da çıkan bir orman yangınında hangi hava aracı ve kara aracının orada hangi mevkide yangına müdahale ettiğini Çanakkale’den görebiliyoruz. Eğer durum ciddi ise buradan anında takviye araçlar sevk ediyoruz.” dedi.

Çanakkale ilinde geçtiğimiz ay meydana gelen İntepe beldesindeki yangına uçakların geç müdahale ettiği yönünde kamuoyunda çıkan söylentilerden rahatsız olduğunu vurgulayan Demirel, kullandıkları Araç Takip Sistemi sayesinde tüm verilerin kayıt altına alındığını, geçmişe dönük bilgilere bakıldığında uçakların zamanında müdahale ettiğinin görüldüğünü sözlerine ekledi.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: