jump to navigation

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü CBS Danışmanlık İhalesine Çıkıyor August 13, 2008

Posted by Bahadir Sahin in Duyuru (Announcements), Turkce.
trackback


Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Coğrafi Bilgi Sistemi Altyapısı kurulumu danışmanlık hizmeti için teklif vermek üzere şirketleri ön yeterlilik başvurusuna davet etti. Ön yeterlilik şartlarını yerine getirebilen şirketler arasından belirlenecek beş şirket ile ihale gerçekleştirilecek.
Proje kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında bulunan coğrafi bilgiler tek bir portal üzerinde toplanması hedefleniyor. Kamu kurum ve kuruluşlarının standartlarına ve ihtiyaçlarına göre hazırlanacak portal sayesinde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü koordinasyonunda coğrafi verilere kolaylıkla ulaşılabilecek. Temeli taşınmaz mülkiyete dayanan sistemle, tüm kamu kurum ve kuruluşların kendi bilgileri ile vatandaşı ilgilendiren bilgilerinin bilgisayar ortamına aktarılması amaçlanıyor. Böylelikle kamu kurumlarının kendi bilgileri ile bu bilgilerle bütünleştirmek suretiyle vatandaşın her türlü talebi, anında sorgulanabilecek.

Proje ile birlikte çalışabilirlik standartları ve veri paylaşımı altyapısı eylemine paralel çalışmalar yürütülecek. Kurulacak portalın e-Devlet Kapısı ile bütünleşmesi sağlanacak. Coğrafi verilerin üretiminde ve kullanımında büyük rolü olan yerel yönetimlere ilişkin çalışmalarla koordinasyonun sağlanması için yerel hizmetlerde e-Dönüşüm eylemi izlenecek. Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi, Tarım Bilgi Sistemi ve Ulusal Ulaştırma Portalı bu eylemde kurulacak portala veri sağlayacak. Bu projelerdeki üretim ve veri standartlarının bu eylem kapsamında belirlenecek standartlarda olması planlanıyor.
CBS-A projesi, ulusal mekansal veri altyapısı Avrupa Birliği Bilgi İletişim Teknoloji Standartları ile uyumlu olarak yürütülecek. Proje ile Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne alınmasının kriterlerinden biri olan küresel bilgi altyapısının bir parçası olunması hedefleniyor.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: