jump to navigation

Kelkit Vadisi’nde deprem araştırması August 13, 2008

Posted by Bahadir Sahin in Haber (News), Turkce.
trackback


Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumuna (TÜBİTAK) bağlı Marmara Araştırma Merkezi (MAM) ve bazı üniversitelerden toplam 28 araştırmacının katılımıyla Kelkit Vadisi’nde deprem araştırması yapılacağı bildirildi.

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Tatar tarafından yürütülen ve Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından desteklenen ”Aktif Fay Zonları ve Doğal Afetler, Kuzey Anadolu Fay Zonu Üzerinde Kelkit Vadisi Boyunca Yer Alan Yerleşim Alanlarının Doğal Afet Risk Analizi ve Afet Bilgi Sisteminin Oluşturulması” başlıklı ileri üniversite araştırma projesi kapsamında, Kelkit Vadisi’nde 2008 yılı arazi çalışmaları yapılacak.

TÜBİTAK MAM ile Cumhuriyet, İstanbul Teknik, Orta Doğu Teknik, Yıldız Teknik, Karadeniz Teknik, Osmangazi ve Ankara üniversitelerinden farklı disiplinlerde uzmanlaşmış 28 araştırmacının görev aldığı araştırma projesinin, Temmuz-Ağustos aylarında gerçekleştirileceği bildirildi.

Bu çalışmayla Kelkit Vadisi içerisinde yer alan tüm yerleşim yerlerinin başta depremselliği olmak üzere doğal afetlere karşı duyarlılığının ortaya konmasının amaçlandığı belirtildi.

Çalışmalar kapsamında, bölgenin neotektonik ve jeomorfolojik özelliklerinin ayrıntılı olarak ortaya konacağı, daha sonra yersel alanlarda paleosismolojik, uzaktan algılama, GPS, radar interferometri, duyarlık haritalama ve mikro bölgelendirme çalışmaları gerçekleştirileceği bildirildi.

Bu çalışmaların ardından elde edilen bilgiler ışığında, bölgeye ait coğrafi bilgi sistemi (CBS) tabanlı afet bilgi sisteminin altyapısının oluşturulacağı kaydedildi.

CBS tabanlı afet bilgi sisteminin, Kelkit Vadisi içerisinde yer alan mülki idari ve yerel yönetimlerin kullanımına sunulacağı bildirildi.

Kelkit Vadisi’ndeki kaymakamlıklar ile resmi kurum ve kuruluşların, çalışmalar kapsamında proje ekibine gerekli güvenlik ve lojistik desteği vereceği kaydedildi.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: